Јуче је у сали Скупштине општине Ивањица одржана јавна презентација нацрта плана детаљне регулације површинског копа кречњака "Рашчићи", као и извештаја о стратешкој процени утицаја овог плана на животну средину.
Презентацији су присуствовали грађани, неколико општинских одборника, као и чланови завичајног удружења "Хаџи Продан" из Ивањице. Припадници удружења скренули су пажњу на низ неправилности у досадашњем раду каменолома, те изразили забринутост да би проширење експлоатационе зоне могло довести до ескалације постојећих, као и појаве нових проблема.
Неки од најважнијих проблема на које је Удружење скренуло пажњу су:
1. ПРЕКОРАЧЕЊЕ ВРЕДНОСТИ НИКЛА И АРСЕНА У ЗЕМЉИШТУ
Министарство за заштиту животне средине је, у поступку ванредног инспекцијског надзора рада каменолома, извршеним 29.11.2023. године, утврдило прекорачење количине арсена и никла у земљишту у односу на дозвољене вредности, јер је утврђено да садржај арсена у узетом узорку износи 132 мг/кг, иако је дозвољено присуство само 25 мг/кг, док садржај никла у узорку износи 80,2 мг/кг, иако је граница 50мг/кг.
У Изводу из Обавештења Министарства за заштиту животне средине од 03.04.2024. године стоји:
"Дакле, као неспорно је мерењима надлежних организација утврђено прекорачење опасних штетних материја у земљишту, и то арсена
више од дупло од дозвољене вредности, а значајно је прекорачење и никла, из чега се изводи закључак да је земљиште у кругу каменолома и око каменолома, услед рада каменолома затровано изразито штетним материјама по живот и здравље људи и биљног и животињског света."
2. РАД ВАН ЕКСПЛОАТАЦИОНОГ ПОЉА
Како каменолом има дозволу за експлоатацију на тачно одређеним парцелама, ван тог круга није дозвољен рад, али тога се нико не придржава. Тако је, током инспекцијског надзора 2020. године, утврђено да каменолом изводи рударске радове ван експлоатационог поља те им је строго забрањено извођење даљих рударских радова ван одобреног поља, а Основно Јавно тужилаштво у Чачку покренуло је поступак пред судом у ком је каменолом правноснажно проглашен кривим и кажњен. На жалост, кажњен је само новчано, што очигледно није било довољно па су току 2023. године поново извођени рударски радови, и то на истом месту.
Министарство за рударство и енергетику је поново изашло на лице места и поново утврдило исту незаконитост, што се јасно види из Записника тог Министарства од 23.04.2024. године.
3.(НЕ)НАДЛЕЖНОСТ ВОДНЕ ИНСПЕКЦИЈЕ
Одељење водне инспекције које је надлежно за територију Ивањице смештено у Рашкој, у току 2021. године вршило је инспекцијски надзор над радом каменолома и тада су сматрали да су надлежни. Међутим, када је удружење почело да указује на незаконитости у раду, њихова надлежност је напрасно нестала те даље све упућују на Министарство за заштиту животне средине. Министарство позива инспектора из Рашке да преузме кораке из своје надлежности, на шта се водни инспектор Градимир Богдановић оглушио и предмет вратио Министарству.
Надлежном водном инспектору је пријављено и то да је каменолом зацевио реку у дужини од око 25 м, што је забрањено законом. Како је на извору Рашћанске реке каменолом саграђен, извор је напрасно нестао са топографских карти, а нико не зна где се део. Биће да се река напросто васпоставила, што је чини једином реком без извора на свету.
Удружење је, због свега наведеног, било принуђено да поднесе кривичну пријаву против водог инспектора Градимира Богдановића.
4. РАДИЛО СЕ И НОЋУ
Каменолом је дуги низ година радио и дању и ноћу, као и током викенда, супротно забранама за ноћни рад и рад недељом, што прописује Студија о процени утицаја на животну средину.
Удружење је стога поднело пријаву по којој је 2022. године Министарство издало налог каменолому да раде само дању и то онолики број сати колики је дозвољен студијом о животној средини.
Међутим, супротно налогу, каменолом доноси званичну одлуку о радном времену према којој ради од 6 до 18 часова, шест дана недељно и исту доставља надлежном Министарству које игнорише чињеницу да је одлука незаконита јер је то готово дупло већи број сати од оних дозвољених студијом.
5. (НЕ)ПОСТУПАЊЕ ОПШТИНСКЕ ИНСПЕКТОРКЕ ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ ЛИДИЈЕ РИСТИЋ
Најпасивинији у заштити животне средине су управо локални органи (они који су једини у могућности да врше стални мониторинг).
По захтеву за приступ информацијама од јавног значаја, Лидија Ристић дала је званично обавештење да је у последње 4 године само два пута извршила контролу законитости у раду каменолома, и то 2022. и 2023. године. Дакле, последње 4 године, надлежни општински инспектор уопште не контролише рад каменолома, иако је примила обавештење Министарства за заштиту животне средине којим се позива на предузимање мера у том погледу.
Због тога удружење подноси кривичну пријаву и против Лидије Ристић, због постојања основане сумње да је на овај начин извршила кривично дело Злоупотреба службеног положаја.
Због свега наведеног удружење позива грађане да узму учешће у решавању овог еколошког проблема, као и да стану у заштиту Хаџи Проданове пећине која је најугроженија, а од непроцењиве је вредности како на нивоу општине, тако и на нивоу државе, Европе и света. Државне институције Србије ће на овом примеру показати јавности да ли ће се у будућности поштовати закони и штитити здравље људи, деце и природе, или ће се одлуке дононосити без уплитања оних којих се ово највише тиче - грађана.
Comments